Czeka Cię spotkanie z prawnikiem? Jeśli umówiłeś się z tym specjalistą pierwszy raz w życiu, możesz odczuwać stres. Nie ma w tym nic dziwnego – człowiek obawia się tego, co nieznane. W rzeczywistości porady prawne nie powinny budzić w Tobie strachu. Adwokat jest po to, aby udzielić Ci wsparcia. Możesz jednak pomóc sobie i jemu, odpowiednio przygotowując się do rozmowy. Zobacz, jak.
Mimo że na co dzień mało kto zdaje sobie z tego sprawę, prawo dotyka każdej sfery życia. Dlatego pojawiają się sytuacje, w których w rozwiązanie sporów warto zaangażować specjalistę. Miejscem, w którym można wówczas uzyskać pomoc, jest kancelaria prawna. Kraków czy inne miasto – zakres usług realizowany przez adwokatów jest bardzo podobny. Podstawą są oczywiście porady prawne oraz reprezentacja klienta przed sądem i innymi instytucjami.
Współpraca z adwokatem rozpoczyna się od spotkania wstępnego. Warto wiedzieć, jak przebiega i czego można się spodziewać.
Pierwsze spotkanie w kancelarii prawnej – czemu służy?
Spotkanie z prawnikiem ma jeden podstawowy cel – chodzi o wstępne zapoznanie się adwokata z przedmiotem sprawy i ustalenie dalszego kierunku działania. Być może specjalista już podczas tej rozmowy wskaże Ci konkretne rozwiązanie problemu i poinstruuje, co możesz zrobić. Jednak w większości przypadków podczas spotkania ekspert:
- otrzyma od Ciebie informacje o tym, czego dotyczy sprawa,
- przyjmie dostarczoną dokumentację do dokładniejszej analizy,
- uzgodni z Tobą, co robić dalej – na spotkaniu możesz mu udzielić pełnomocnictwa do podejmowania działań w Twoim imieniu, a więc np. reprezentowania Cię w kontaktach z sądem i innymi instytucjami oraz drugą stroną sprawy.
Jak się przygotować na porady prawne?
Jak przygotować się do rozmowy wstępnej z prawnikiem? Pamiętaj przede wszystkim o kilku kluczowych elementach.
1. Poukładaj w głowie informacje, które chcesz przekazać adwokatowi
Ważne, aby precyzyjnie i konkretnie opowiedzieć o sprawie, z którą przychodzisz do specjalisty. Spróbuj więc odtworzyć w głowie wszystkie istotne szczegóły. Możesz sporządzić sobie notatki – tak, aby nie zapomnieć o niczym ważnym.
2. Zapisz na kartce pytania, które chcesz zadać
Idąc do adwokata, zazwyczaj chcesz go zapytać o wiele szczegółów. Jednak z uwagi na to, że na początku możesz się nieco stresować, warto mieć przygotowane pytania „na piśmie” – np. w notesie na smartfonie. Dzięki temu zyskasz pewność, że otrzymasz wszystkie odpowiedzi.
3. Przygotuj dokumenty ważne dla sprawy
Jakie? To zależy od specyfiki problemu, z którym zgłaszasz się do adwokata. Przykładowo przy sprawach związanych z kredytami frankowymi, potrzebna będzie przede wszystkim umowa podpisana z bankiem i cała korespondencja prowadzona w tym temacie. Gdy zaś w grę wchodzi sprawa rozwodowa czy o ustalenie alimentów, przydatne mogą być zaświadczenie o przychodach, akt małżeństwa / urodzenia dzieci, czy też faktury potwierdzające wydatki ponoszone na dziecko.
Uwaga! Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie adwokatowi nie oryginałów, a kserokopii lub skanów dokumentów. Choć każda kancelaria prawna dokłada starań, aby dokumenty klientów były w 100% bezpieczne, musisz pamiętać, że mogą Ci się one też przydać w innych sytuacjach. Dlatego oryginały zawsze warto mieć pod ręką.
4. Zaplanuj spotkanie w dogodnym czasie
Nie sposób powiedzieć, ile potrwa spotkanie z prawnikiem – wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Musisz się jednak liczyć z tym, że pierwsza rozmowa potrwa minimum od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Umów się na nie tak, aby nie być w pośpiechu – kancelaria prawna pomoże Ci ustalić jego datę tak, aby była optymalna.
I na koniec najważniejsze: nie ma się czym stresować. Zadaniem adwokata jest udzielenie Ci pomocy. Możesz więc się spodziewać, że spotkanie odbędzie się w spokojnej, przyjaznej atmosferze, a w jego trakcie otrzymasz rzeczowe informacje.