Za sprawami, którymi zajmuje się na co dzień kancelaria prawna, kryją się często bardzo dramatyczne sytuacje. Aby adwokat mógł udzielić swojemu klientowi pomocy w możliwie najefektywniejszy sposób, musi znać wszystkie szczegóły sytuacji. Podstawą jest więc zbudowanie zaufania, a fundamentem, na które się ono opiera, jest tajemnica adwokacka.
Tajemnica adwokacka – co mówią przepisy prawa?
Kwestia tajemnicy adwokackiej jest obszernie uregulowana w ustawie z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2019 r. poz. 1513). To podstawowy dokument prawny zobowiązujący adwokata do zachowania dla siebie wszystkiego, czego dowiedział się w trakcie udzielania pomocy prawnej. Oznacza to, że prawnik nie może wyjawić żadnej osobie trzeciej ani urzędnikowi państwowemu informacji, które otrzymał od klientem – choćby dotyczyły one złamania przez niego prawa.
Warto wiedzieć, że na mocy ustawy Prawo o adwokaturze tajemnica adwokacka:
- nie jest ograniczona w czasie – obowiązek jej dochowania obowiązuje bezterminowo, co oznacza, że nie może zostać wyjawiona np. po upływie kilku czy kilkunastu lat,
- nie podlega uchyleniu – adwokat nie może z niej zostać zwolniony przez sąd czy inne organy.
Należy jednocześnie podkreślić, że obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie obejmuje informacji, które są udzielane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz finansowaniu terroryzmu. Za złamanie tajemnicy adwokatowi grożą konsekwencje dyscyplinarne.
Każda kancelaria adwokacka przestrzega obowiązku dochowania tajemnicy
Poza przepisami Prawa o adwokaturze, kwestiami związanymi z tajemnicą zawodową zajmuje się Kodeks Etyki Adwokackiej. Temu zagadnieniu jest poświęcony § 19 KEA. Uszczegóławia on zasady, jakimi powinna się kierować w tej kwestii kancelaria prawna. Kodeks wskazuje, iż:
- tajemnicą objęte są zarówno informacje udzielane ustnie, jak i te znajdujące się w dokumentacji adwokackiej, a także wszelkie notatki, wiadomości i dokumenty – także te uzyskane od osób innych niż klient,
- obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej spoczywa nie tylko na samym adwokacie – są nim objęci wszystkie osoby, z którymi współpracuje kancelaria prawna, w tym aplikanci czy pracownicy administracyjni,
- adwokat jest zobowiązany do stosowania oprogramowania chroniącego dane klientów znajdujące się na nośnikach cyfrowych,
- klient powinien zostać poinformowany o ryzyku związanym z przekazaniem informacji drogą elektroniczną,
- adwokat nie może zgłaszać dowodu z zeznań świadka będącego adwokatem lub radcą prawnym, z zamysłem ujawnienia przez niego tajemnicy zawodowej.
Tak restrykcyjne regulacje sprawiają, że klient, który podejmuje współpracy z adwokatem – czy to w sprawach cywilnych, czy karnych – może bez obaw przekazać mu nawet najbardziej poufne informacje. Ma bowiem pewność, że pozostaną one tajemnicą i nie zostaną ujawnione bez jego zgody.
Co istotne – tajemnica adwokacka obowiązuje również wówczas, gdy prawnik po zapoznaniu się z sytuacją klienta odmówił jego obrony.
Dla osób, którym potrzebna jest pomoc prawna oznacza to, że bez względu na to, która kancelaria prawna w Krakowie będzie ich obsługiwać, mogą liczyć na pełną dyskrecję i bez ryzyka powierzyć specjaliście swoje sekrety. Zadaniem adwokata jest zawsze działanie na korzyść swojego klienta.